Редът или хаосът в живота са своеобразно огледало на случващото се във вас, с вашите мисли, желания, цели и емоции. Ето защо, ако искате положителни промени, трябва да извършите генерално почистване както в апартамента, така и в собствената си глава, съветва списание Marie Claire.
Марина Муравьова, опитен психолог, коуч и блогър ще ви помогне да разберете за какви вътрешни проблеми сигнализира пространството, изсипвайки се върху вас в хаотичен поток от информация, неща и събития.
Може да изглежда, че домът е просто пространство за отдих, така че ако в него има бъркотия, това не е страшно. Други области от живота изглеждат като примери за успех и растеж. Но и там има бъркотия - работата отдавна не ви радва, общувате с хора, които не са ви интересни, нямате достатъчно пари, липсва ви перспектива. Всичко това говори за навика на човек да се обгражда с хаос и безредие. Толкова е свикнал, "нормален" е, понякога дори му харесва. Разбира се, този избор - да живее в хаос, той е направил не просто така, по силата на определени причини.
Страх от промяна
Ако изключим клиничния и психиатричния компонент, тогава първото нещо, за което говори такъв начин на живот, е страхът от новост у човека. Освобождаването на място в този случай е вид опит за спиране на времето, за създаване на илюзия за сигурност. "Погребвайки" се в ненужни неща, нагласи и отношения, човек по този начин се лишава от възможността да се изправи срещу нещо ново. Той се придържа към миналото, към ежедневието, "обвързва" се със стари неща (дори и излишен боклук), просто защото енергията им вече му е позната.
Да допуснете нещо ново в собствения си живот е страшно и трудно. Първо, трябва да почистите развалините от натрупаните "боклуци", а това означава да положите усилия с цената на собствените ви емоции и време. Трудно в общи линии. И отново, бягането в кръг започва в зоната на позната рутина и промените се изместват към следващия месец или година
5 ЕВТИНИ ТРИКА ЗА ПО-ОРГАНИЗИРАН ДОМ
Въпросът е, че за реални промени в живота е необходимо "разхвърляне". Ненапразно всички курсове за рестартиране започват с препоръката "да освободите място за нещо ново". В бъркотията няма място за "новото", но има разбираемото "старо", което може да е неудобно, но познато и предсказуемо. И не се успокоявайте с мисълта, че това е желаната стабилност. Много по-ефективно е да признаете пред себе си, че безпорядъкът е вашата ответна реакция, онази защитна обвивка, която криете зад страха от промяна. Опитайте се да не лъжете себе си и след честността ще дойде ясното разбиране на вашите нужди и ще можете да си позволите желаните промени.
Начертайте границата
Хаотично разпръснати неща - това също е история за личните граници. По този начин човек се опитва да напомни на себе си и на другите, че съществува. "Поне аз създадох този хаос" - подобно обяснение за себе си в тази ситуация би било съвсем логично.
Безредицата в дома и в живота също е форма на протест: срещу строги родителски правила или ограничения на партньора. "Това е моето пространство и ще бъде както реших, а не както родителите ми поискаха". Ако човек отдавна е прекрачил линията на пълнолетието и не живее с родителите си, желанието за разхвърляност може да е следствие от "заклещването" в юношеството, когато протестът не е бил изразен. Задвижван отвътре, такъв бунт може да се изрази в небрежност в ежедневието, безредие в апартамента и в резултат да доведе до конфликти с партньора.
Какъвто и да е коренът на проблема, във всеки случай навикът да се живее в бъркотия винаги подчертава наличието на определени психологически деформации. Справянето и работата с последните е необходимо, ако искате да направите живота си по-приятен и хармоничен.
Източник: БГНЕС