Ако сте амбициозен и имате високи цели, помнете, че успешните хора не са стигнали до мястото, където са, като са унижавали другите. В детството родителите ни са ни учили, че ако нямаме какво хубаво да кажем, е по-добре да не казваме нищо. Някои изречения и фрази могат да бъдат болезнена обида, прикрита като комплимент.
Вижте още: 6 принципа на Стоицизма: Защо мълчанието е по-скъпо от злато
Има обаче и хора, които успешно пренебрегват този съвет, доколкото е възможно. През повечето време те крият злобните си коментари под усмивка или приятен тон на гласа. Те предлагат фалшиви похвали и изтъкват вашите недостатъци. Те се преструват, че оценяват определени аспекти от вашата личност, които наистина не могат да понасят. И ако обърнете достатъчно внимание, ще забележите, че всички тези комплименти не са нищо друго освен маскирани обиди и лоши намерения.
И понякога човек произнася „добри“ думи, без да мисли за тяхното значение и да не забелязва, че общата фраза съдържа и обидно значение. А как реагирате, когато получавате тези странни комплименти и случайно използвате ли такива фрази в речника си?
Ето 4 „комплимента“, на които трябва да обърнете внимание!
1. Изглеждате страхотно за възрастта си
Да кажеш на някого, че изглежда добре за възрастта си, е класически пример за обида, маскирана като комплимент. Въпреки че в началото може да се почувствате оценени да чуете колко добре изглеждате, веднага щом някой добави „за вашата възраст“, ще се сблъскате със злонамерен коментар.
Обяснението е просто: живеем в общество, което определя стойността на хората въз основа на външния им вид и да кажеш на някого, че изглежда добре за възрастта си, само засилва това убеждение. Всеки човек е красив по уникален начин, независимо от възрастта и от твърдите стандарти за красота, на които сме изложени всеки ден.
2. Направи го много по-добре, отколкото очаквах
Да надхвърлиш нечии очаквания не е непременно нещо лошо. Това показва, че сте интелигентен, всеотдаен човек и че сте дали всичко, което сте могли в определена посока. Въпреки това, когато някой ви каже, че работата ви е по-добра от очакваното, това само предполага, че те не са смятали, че сте способен на първо място.
Тези завоалирани обиди често се срещат на работното място, особено в корпорациите. Според проучване, публикувано от Harvard Business School, хората, които правят комплименти с двойно значение, вярват, че „имат високи стандарти и ще бъдат харесвани от другите“, но в действителност не постигат нито едното, нито другото. Изследователите са установили, че тези комплименти са ефективни само по един начин: те намаляват мотивацията на хората.
Вижте още: Ето как да разберете дали някой ви манипулира
3. Никога не бих могъл да премина през това, през което ти преминаваш
Представете си следния сценарий: пиете кафе с приятел, когото не сте виждали отдавна. Говорите за мода, ваканции и новости в киното. Отпускайки се, имате момент на уязвимост и споделяте деликатната ситуация, през която преминавате. Може би имате финансови проблеми, съпругът ви не се отнася с уважението, което заслужавате, или работното ви място е по-стресиращо от всякога. Така или иначе, вие разкривате загрижеността си и вашият приятел казва: „Никога не бих могъл да се справя с това“.
Може да не е непременно лошо намерение, но ви оставя горчив вкус. Не чувствате, че това е „похвала“ за това колко сте силни, но усещате как тя се поставя над вас и ви показва, че животът ѝ е много по-добър.
4. Вие сте по-умни, отколкото изглеждате
Това твърдение е особено тежка обида, маскирана като комплимент. Когато някой ви каже това, това означава, че е направил светкавична преценка за интелигентността и способностите ви и че сте надхвърлили очакванията му. Може дори да е въпрос на микроагресия, хора, които се опитват да наложат своята власт и контрол в отношенията си с вас, което ви кара да се чувствате непълноценни.
Не забравяйте, че да бъдеш наистина интелигентен означава да проявяваш уважение и състрадание към всички хора. Някой, който не може да направи това, вероятно има ниска емоционална интелигентност и ограничен мироглед.