Фотоизложба показва София през 70-те години (СНИМКИ)


Фотоизложба показва София през 70-те години (СНИМКИ)
Снимка: Панайот Бърнев

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век. Експозицията е озаглавена "Спирка София ’70" и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев. Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в Dot Sofia.

Тази изложба e посветена на опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район "Възраждане" и най-вече Женския пазар.

Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век.

Фотографиите водят на разходка из София през 1975 година, когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара. „Оттам преминаваме през Лъвов мост и пазар „Георги Кирков“ - името на Женския пазар тогава, за да стигнем до ул. „Пиротска“. Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф, той оставя след себе си над 7000 филма, голяма част от които документират живота в София.

Изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години, предоставен от „Кино Клуб Супер 8“, който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото. От екипа уточняват, че изложбата „Спирка София ’70“ е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация „БВА“ от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на „БВА“, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история.

Повече за фотографа Панайот Бърнев

Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва математика в Софийския университет „Св. Климент Охридски". През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад „Славейков“ и други.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Любопитно


Реклама

Не е важно какво получаваме. Важно е какви хора ставаме, какъв е нашият принос...това дава смисъл на живота ни.

Тони Робинс

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама