Грандиозният роман "Война и мир" от Лев Толстой днес излиза в четири луксозни и удобни за четене тома, за които корици и близо петдесет илюстрации нарисува големият художник и аниматор Теодор Ушев. Използван е класическият у нас превод на Константин Константинов, създаден ез 1957 г., а цялостното оформление на проекта е на дизайнера Григор Григоров.
"Война и мир" често е определян като най-великия роман в историята на литературата, а авторът му – Лев Толстой, е признат от критиката и читателите за най-добрия белетрист на всички времена. Той създава най-прочутото си произведение в периода 1863 – 1869 година, в разцвета на младостта си, успял да се посвети изцяло на писането в първите години на брака си. Заглавието на творбата става окончателно след първите два варианта – "Три времена" и "Всичко е хубаво".
"Война и мир" е забележителна смесица между реализъм, историческа проза и философия. Ако светът можеше да разкаже сам себе си, той щеше да пише като Толстой, коментира Исак Бабел. А самият Толстой заявява, че "Война и мир" не е "роман, още по-малко е поема и още по-малко историческа хроника", защото "най-добрата руска литература не отговаря на стандартите".
Макар и фокусиран върху Наполеоновата война с Русия, сюжетът е много по-мащабен от хроника на славни сражения и бойни тактики – той е отражение на забележителната пъстрота на руската култура. Впечатляващата по обем творба среща читателите с над петстотин живи, пълнокръвни герои от три поколения, чиито съдби се разгръщат през амбициите и злополучията на пет аристократични рода.
Отвъд художествените достойнства, големи фрагменти от текста, особено по-късните глави, са повече философски дискусии, отколкото класическа проза и формулират онези убеждения на Толстой, които ще го превърнат от опозиционер на съвременниците си в един от най-големите мислители, които човечеството познава.
В четирите тома с логото на издателство "Кръг" почти невъобразимата дълбочина на романа е прекрасно допълнена от въздействащите илюстрации на най-успешния български аниматор Теодор Ушев. Той работи по проекта по покана от изд. „Кръг“ повече от година и създава над 60 илюстрации, 50 от които влизат в четирите тома. Избрал е да работи с китайски туш върху оризова хартия. "Целта беше да създам експресивни изображения, които да кореспондират по необичаен начин с този опус на любовта, войната, мира и човешкия екзистенциализъм", споделя художникът.