В началото на 2021 г. на книжния пазар ще се появят редица нови издания на прочутия английски писател, журналист и критик от първата половина на XX в. Джордж Оруел. Причината е, че авторските права за неговите произведения вече са свободни. Най-известните му романи "Фермата на животните" и "1984" вече са обявени за публикуване от няколко издателства у нас. От "Кръг" обаче са избрали да издадат две по-малко познати, но също толкова емблематични книги на обичания автор. "Не оставяй аспидистрата да увехне" и "Глътка въздух" излизат в оригинал съответно през 1936-а и 1939 година. От издателството залагат на добрите стари преводи на Юрий Лучев, които сега са обогатени с бележки под линия. А красивите и стилни корици са дело на художника Дамян Дамянов.
"Не оставяй аспидистрата да увехне" е жлъчен и остро полемичен роман. В него се разказва за живота на Гордън Комсток, беден букинист, автор на една единствена стихосбирка със заглавие „Мишки“. Героят на Оруел непримиримо въстава срещу порочната власт и материалното добруване – резултат на социално робство и компромиси.
Бунтът на главния герой в "Не оставяй аспидистрата да увехне" е по-тих, но все така непримирим като в останалите книги на Оруел. Тук е и много по-личен, тъй като сюжетът е вдъхнивен от живота на самия автор – на моменти нелек, но винаги дългоко осъзнат.
"Глътка въздух" е ироничен и ведър роман, наситен с предчувствия и прогнози, които, за съжаление, се сбъдват. Веднага след публикуването си през 1939 година книгата се приема за абсолютен шедьовър и до днес се радва на голям интерес. Литературната критика е единодушна, че това произведение на Джордж Оруел е в основата на широко известните и световнопризнати негови класики "Фермата на животните" и "1984".
Главният герой Джордж Боулинг, четиресет и пет годишен, понатрупал килограми жител на лондонско предградие, внезапно решава да се отклони от монотонното си съществуване на застрахователен агент, порядъчен съпруг и баща на две деца. Той поема към родното си градче, за да сбъдне най-силния си момчешки блян.
В пороя от спомени нахлуват тревожното предчувствие за наближаващата война, бунтът на малкия човек срещу оцеляването на всяка цена и компромисите на еснафското битие, а също – непримиримият протест срещу социалните различия и срещу безвъзвратното унищожаване на природата…
Героят на Оруел се бори за своята глътка въздух в свят, в който свободолюбието е ограничавано и потъпквано ежедневно.