Даян Чембърлейн (1950) е американска писателка, чието име от години оглавява класациите за най-продавани книги на "Ню Йорк Таймс", "Съндей Таймс" и "Ю Ес Ей Тудей". Тя има зад гърба си 26 романа, преведени на повече от 20 езика. На българския пазар излезе една от най-известните ѝ творби – "Денят, в който изчезна" – напрегната мистерия до последната страница.
Българския превод направи Анелия Данилова, а корицата е дело на Стоян Атанасов от Kontur Creative.
Седемнайсетгодишната Лиса Макферсън е виртуозна цигуларка с обещаващо бъдеще. Една зимна сутрин обаче каякът ѝ е открит в ледените води на река Потомак, а тялото ѝ така и не е намерено. Лиса изчезва безследно.
По-малката ѝ сестра Райли винаги е вярвала, че Лиса се е самоубила, потънала в депресия. Или поне това знае от родителите им. Двайсет и три години след инцидента, бащата на двете момичета умира и ненадейно изникват следи, които могат да пренапишат цялата история. Какво се е случило в действителност? Възможно ли е близките на Райли години наред да са пазили ужасна тайна? Нима целият й живот е бил измама?
Историята е майсторски разказана – сюжетът се развива от две различни гледни точки и дори времеви рамки, което го прави силно динамичен и поддържа напрегнат интерес у читателя. Загадъчно притегателна и образец в жанра си, "Денят, в който изчезна" носи нови обрати с всяка страница.
Повече за авторката:
В богатото си творчество Чембърлейн винаги създава отличен психологически портрет на героите си, като обръща поглед към тях и неуморно търси първопричина за действията им. Повлияна от работата си на социална работничка и психотерапевтка, тя умее да претворява трудни и мистериозни житейски ситуации в литература. Историите й пленяват както сърцето, така и ума.
"За мен истинската радост от писането е възможността да докосна читателите с думите си. Надявам се, че моите истории ви развиват по някакъв начин и ви дават часове в приятно четене", казва самата Даян.
Чембърлейн издава първата си книга през 1989-а. Още с нея печели огромна популярност, любовта на читателите, но и престижната награда RITA, връчвана от Асоциацията на романистите в Америка. Днес – 30 години по-късно, писателската ѝ кариера продължава със същия успех. Издателите в чужбина се борят за правата на книгите ѝ, а печалбите от тях се изчисляват в милиони долари. Само във Великобритания до края на 2019 г. са продадени 1,5 млн. копия от романите, a в Америка книгите ѝ са предпочитани сред читателските клубове.