На 10 април Prada ("Прада") сключи сделка за закупуване на по-малкия си съперник Versace от Capri Holdings. Споразумението се оценява на 1,375 млрд. долара, като включва и дълга на "Версаче". Така две от най-големите имена в италианската мода се обединяват. Prada се стреми към разширяване на дейността си, след като се противопостави на забавянето на търсенето на луксозни стоки, докато Versace работи на загуба. Сливането укрепва позициите на Италия в луксозната индустрия, ръководена от френски конгломерати.
Още: Една жена, безброй визии: Кери Мълиган е новото лице на Prada (ВИДЕО)
Сделката следва съобщението от 13 март, че Донатела Версаче се оттегля от поста главен творчески директор на марката, основана от покойния ѝ брат Джани. Миналия месец се появиха и съобщения, че се водят преговори за поглъщането на Versace от Prada.
„Целта ни е да продължим наследството на Versace, като празнуваме и интерпретираме по нов начин нейната смела и непреходна естетика“, заяви представителят на "Прада" Патрицио Бертели. „В същото време ще му осигурим силна платформа, подсилена от години на непрекъснати инвестиции и вкоренена в дългогодишни взаимоотношения“, добави Бертели, който е съпруг на дизайнерката на Prada Миуча Прада. Двамата са водещи акционери в компанията.
Още: Мащабна сделка в света на модата: Prada се готви да купи Versace
Снимка: iStock
"Прада" купува по-евтино, отколкото Capri бяха купили "Версаче"
Цената, която Prada се съгласи да плати за Versace, е с голяма отстъпка от приблизително 2,15 млрд. долара, включително дълга, които Capri плати за Versace през 2018 г. Притежаването на Versace сега ще доведе нови клиенти на Prada, известна с минималистичния си стил.
„Versace има огромен потенциал. Пътуването ще бъде дълго и ще изисква дисциплинирано изпълнение и търпение“, каза Андреа Гера - главен изпълнителен директор на Prada, според Reuters.
Този ход идва в момент, когато няколко придобивания и първични публични предлагания бяха осуетени в резултат на глобалната разпродажба на акции и страховете от рецесия, предизвикани от новите мита на президента на САЩ Доналд Тръмп.
След придобиването на Helmut Lang и Jil Sander от Prada в края на 90-те години на миналия век, което водещият акционер на "Прада" Бертели нарече „стратегически грешки“, групата до голяма степен се пази от сключването на големи сделки.