От Спайк Лий до Тейлър Суифт и Джордж Клуни известни личности в САЩ се изказват срещу полицейската бруталност, расизма и политиката на Доналд Тръмп.
Във филма на Спайк Лий "Прави каквото трябва" (1989 г.) един от персонажите - Рахим, афроамериканец, живеещ в Бруклин е удушен от бяло ченге. За съжаление, след убийството на Джордж Флойд в Минеаполис, Минесота, посланието на филма за расова несправедливост изглежда по-актуално от всякога. "Това е история, която се повтаря отново и отново и отново", заяви режисьорът на филма Спайк Лий в интервю за CNN.
Актьорът Джордж Клуни също написа силно есе срещу расизма за новинарския сайт Daily Beast, призовавайки за "систематична промяна" в страната: "Гневът и безсилието, които виждаме отново да се разиграват по нашите улици, са само напомняне за това колко малко сме се отдалечили като страна от нашия първороден грях – робството…Това е нашата пандемия. Засяга ни всички и след 400 години тепърва ще откриваме ваксина", смята Клуни.
Огромният брой реакции на някои съобщения в социалните медии, критикуващи управлението на Тръмп, също отразява възмущението на американците. Такъв е постът на Тейлър Суифт, която реагира на противоречивото изявление на американския президент в Twitter: "Когато започне плячкосването, започва стрелбата". В коментара си Суифт пише: "Тръмп разпалваше пожарите на бялото надмощие и расизма по време на цялото си президентство".
Някои знаменитости излязоха на улицата, присъединявайки се към протестиращите. Поп певицата Ариана Гранде беше сред тях. Гранде написа в Twitter, че мирните протести "почти не се отразяват", за разлика от насилствените сцени, които привличат вниманието на медиите.
Сред другите звезди, които се включиха в масовите протести срещу расизма в САЩ, бяха Ник Кенън, Джейми Фокс, Нина Добрев, Халси, Емили Ратайковски, Парис Джаксън, Елън Пейдж и София Буш.
Вчера, 2 юни, пък се проведе "затъмнение" в музикалната индустрия и в социалните мрежи. За да са съпричастни към случващото се, хората споделяха чисто черни снимки в социалните мрежи с хаштага #blackouttuesday.
Източник: БГНЕС