След като наградите "Златен глобус" две години бяха обявявани без пищно събитие заради ковид пандемията, те подобаващо се завърнаха. Преди часове бяха раздадени едни от най-престижните отличия в света на киното на бляскава церемония в хотел "Бевърли Хилтън" в Бевърли Хилс, Калифорния.
Американският режисьор Стивън Спилбърг получи наградата "Златен глобус" за най-добър режисьор за полуавтобиографичния му филм "Семейство Фейбълман". А самият филм спечели наградата за най-добра драматична продукция.
Лентата е съкровен разказ, до голяма степен вдъхновен, от детството на режисьора. В нея главното действащо лице е американски евреин, който мечтае да прави филми през 60-те години на миналия век, докато бракът на родителите му се разпада необратимо.
Режисьорът и сценарист Мартин Макдона пък получи "Златен глобус" за най-добър сценарий за "Баншите на Инишерин", филм, разказващ за разпадналото се приятелство между двама мъже. Продукцията спечели и наградата за най-добра комедия.
"Домът на Дракона", "Начално училище Абът" и "Белият лотос" спечелиха трите най-големи телевизионни отличия "Златен глобус". Те бяха отличени съответно в категориите за телевизионна драма, телевизионна комедия и най-добър лимитиран сериал, антология или телевизионен филм.
В актьорските категории Колин Фарел и Мишел Йео спечелиха наградите "Златен глобус" съответно за най-добър актьор и най-добра актриса във филмова комедия. Фарел получи отличието за ролята си в продукцията Макдона "Баншите на Инишерин", която по този начин завърши наградната церемония с общо три статуетки.
А Йео грабна наградата за ролята си във филма "Всичко навсякъде наведнъж" - продукция, окачествявана като комбинация от сюрреалистична комедия, научна фантастика, фентъзи, филм за бойни изкуства и анимация, посветена и на темата за паралелните вселени и надвисналата глобална опасност.
Техните колеги Остин Бътлър и Кейт Бланшет получиха отличията съответно в категориите за най-добър актьор и най-добра актриса във филмова драма. Бътлър грабна наградата за "Елвис", а Бланшет за "Тар". Биографичният филм за Краля на рока, донесъл приза на Бътлър, е дело на Баз Лурман.
Продукцията, за която бе отличена Бланшет, е режисирана от Тод Фийлд и за нея актрисата получи и "Купа Волпи" на кинофестивала във Венеция миналата есен. Филмът разказа за възхода и падението на диригентката и композиторката Лидия Тар, за жертвите, които изисква и налага изкуството, за трансформациите, през които преминава всеки, който е всепогълнат от изкуството и е загърбил всичко друго.
В категорията за най-добър актьор и най-добра актриса в поддържаща роля в пълнометражен филм победиха съответно Джонатан Ки Куан за "Всичко навсякъде наведнъж" и Анджела Басет за "Черната пантера: Уаканда завинаги".
В категорията за най-добър актьор и най-добра актриса в комедиен сериал пък доминираха Джеръми Алън Уайт за "Мечката" и Куинта Брънсън за "Начално училище Абът". Най-добър актьор и най-добра актриса в телевизионна драма станаха съответно Кевин Костнър за "Йелоустоун" и Зендая за "Еуфория".
Отличията за главни роли в лимитиран сериал, антология или телевизионен филм получиха съответно Еван Питърс за "Дамер - Чудовище: Историята на Джефри Дамер" и Амандай Сайфред за "Отпадане".
Отличията за второстепенни роли в лимитиран сериал, антология или телевизионен филм получиха съответно Пол Уолтър Хаузър за "Черна птица" и Дженифър Кулидж за "Белият лотос".
Докато отличията в най-добра второстепенна мъжка и женска роля в телевизионен драматичен или комедиен сериал получиха съответно Тайлър Джеймс Уилямс за "Начално училище Абът" и Джулия Гарнър в "Озарк"
В категорията за най-добра анимация победител е "Пинокио" на Гийермо дел Торо.
За най-добра чуждоезична лента бе обявен аржентинския филм "Аржентина 1985".
Наградата за най-добра филмова музика получи Джъстин Хъруиц за "Вавилон", докато отличието за най-добра филмова песен отиде при "Naatu Naatu" от индийския филм "RRR".
В началото на церемонията нейният водещ, комикът Джеръд Кармайкъл, който е афроамериканец, започна с шеги, които напомниха за обвиненията в расизъм, сексизъм и корупция, отправени срещу Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд, връчваща престижните отличия.
"Да ви кажа ли защо съм тук? Тук съм, защото съм черен", каза водещият. "Няма да кажа, че това е една расистка организация, но в нея нямаше нито един чернокож до смъртта на Джордж Флойд. Така че правете, каквото искате с тази информация", допълни той.
Комикът освен това каза, че е отказал среща с президентката на Асоциацията Хелън Хони и допълни, че е приел работата на водещ за пари, но също и за да отдаде почит на филмовата и телевизионната индустрия.
Асоциацията доскоро бе обвинена, че в нея няма нито един цветнокож член, както и за други нередности, което помрачи блясъка на наградите "Златни глобуси" в последните няколко години. Заради това и заради ковид пандемията де факто настоящата церемония е първата бляскава от две години насам. А междувременно Асоциацията направи реформи, но на някои знаменитости те се сториха недостатъчни.
Източник: БТА