Не всички видове масло са еднакви и най-често срещаните разновидности са солено и несолено масло. Разликата между тях е проста (спойлер: това е сол!), но си струва да разберете как солта влияе на маслото, за да можете да станете по-добри готвачи и пекари.
Какво е солено масло?
Соленото масло е точно това, което звучи: масло с добавена към него сол по време на производствения процес. Количеството сол в соленото масло зависи от марката, но е около ¼ чаена лъжичка на пръчка (½ чаша) масло. Висококачественото солено масло трябва да има богат и кремообразен вкус, с балансирана соленост. Тъй като солта действа като консервант, соленото масло има по-дълъг срок на годност от несоленото. Ако обичате да държите масло със стайна температура на плота си, за да намажете препечен хляб, соленото масло е добър избор както за дълготрайност, така и за вкус.
Какво е несолено масло?
Несоленото масло е просто масло без добавена сол. Има чист, свеж вкус, който подчертава качеството на маслото. Пекарите обикновено предпочитат несолено масло за по-голям контрол върху вкуса и текстурата на печива. Несоленото масло също е идеално за пикантни рецепти, където искате да не прекалявате със съдържанието на сол.
Солено масло срещу несолено масло
Въпреки че единствената разлика между соленото и несоленото масло е съдържанието на сол, независимо дали дадено масло съдържа или не сол, оказва влияние върху вкуса и ефекта на маслото в рецептите. Несолено масло ви позволява да имате повече контрол върху нивото на соленост в ястието. Липсата на сол също може да помогне да се гарантира, че изпеченото изделие има леки, нежни трохи.
Соленото масло има по-дълъг срок на годност от несоленото поради наличието на сол, естествен консервант. Това означава, че соленото масло е по-безопасен избор за съхранение на стайна температура за кремообразно масло за мазане. Солта подобрява вкуса на маслото, което го прави изключително вкусно, намазано с пресен, топъл хляб или кифлички.