Осветлението играе ключова роля не само във видимостта у дома, но и за изненада на много хора – в създаването на приятна атмосфера и подобряване на настроението.
Как се постига това и какво е влиянието на осветлението върху настроението в дома? Научи повече за създаването на приповдигната атмосфера с правилния подбор на интензитет на светлината и видове осветителни тела от екипа на Mr.Bricolage.bg.
Какво е влиянието на осветлението върху настроението?
Естеството на светлината има неподозирана сила да влияе на начина, по който се чувстваш и възприемаш различните помещения у дома.
Топлата светлина в диапазон от 2700 K до 3000 K има мек оттенък на жълтото и създава усещане за по-голям уют и топлина. Тя се вписва отлично в спалнята и в дневната.
Студената светлина е тази над 5000 K. При нея оттенъкът е по-синкав, като с достигането си до 6000 K може да се определи като бяла. Подходяща е за места, където се изисква по-голяма концентрация, която стимулира към активност и подобрява фокуса. Такива стаи са кухнята и офиса, където се изисква повишена продуктивност и прецизен поглед.
Видове осветление и тяхното значение в интериора
Основно се разграничават два вида осветление:
1.Основно
Това е първичният и най-силно изразеният източник на изкуствена светлина. Най-често това са полилеи, таванни лампи, вградени осветителни тела. Характерно за тях е необходимостта да разпределят равномерно светлината в цялото помещение.
2.Акцентно
Подпомагат подчертаването на интериора, внасяне на дълбочина в пространството, създаване на фокусни точки в стаята. Като акцентни осветителни тела се възприемат стенните аплици, прожекторите, свободностоящите лампи с възможност за насочване на интензитета в определена посока.
Съчетаването на двата вида подпомага създаването на хармонична, модерна и приятна обстановка в домашна среда. Има и трети вид, познато още като декоративно, което може да се внедри под формата на светещи аксесоари и други.
Съвети за осветление във всяко помещение
Осветлението във всяко помещение трябва да бъде различно, в зависимост от предназначението на конкретната стая и настроението, което искаш да предизвиква у теб.
Дневна
Във всекидневната е подходящо да използваш комбинация от различни светлинни източници – подово осветление, стенни аплици и полилеи, като основни осветителни тела. Като акцентни източници на по-топла и приглушена светлина могат да се използват подови осветление или окачен таван със скрито осветление.
Спалня
Това помещение трябва да носи усещане за топлина, уют и да предразполага към релакс и почивка. Поради тази причина тук трябва да заложиш на по-мека светлина, която не се набива на очи. На помощ идват лампите с регулируем интензитет.
Кухня
Тук осветлението трябва да бъде по-интензивно, за да се гарантира добра видимост, особено съсредоточена яркост в зоните за приготвяне на храната.
Баня
Препоръчва се избор на по-студена светлина, която гарантира ясна видимост.