Как да предотвратите окапването на пъпки от коледничето


Как да предотвратите окапването на пъпки от коледничето
Снимка: iStock

Коледничето (коледен кактус) е красив сукулент, който цъфти точно за Коледа, както го издава и самото му име. Това обикновено се случва през декември и продължава и през януари. Неговите красиви цветове варират от червено, бяло, розово, коралово...

Коледничето е адаптивно стайно растение и трябва да бъде, тъй като създаването на естествената му среда е предизвикателство. То произхожда от бразилските дъждовни гори, висящи с орхидеите като епифити в ъглите на клоните на дърветата и в скалните пукнатини. То идва в домовете ни от търговски оранжерии, оптимизирани за неговия успешен растеж – още едно предизвикателство за имитиране у дома. Така че очаквайте леко окапване на пъпките, когато растението смени условията и се адаптира.

Ако вашето колендниче губи много пъпки и искате да предотвратите това, ето какви най-вероятно са причините.

Избягвайте резки промени в температурата

Драстичните промени в температурата са често срещани, когато местим растението, но това причинява стрес, което води до падане на пъпките. Кактусите се възползват от ниските нощни температури, за да започнат цъфтеж, но бързите крайности спират напъпването. Поставете саксиите в хладно помещение или близо до прозорец за по-ниски температури.

За да избегнете внезапно охлаждане или топлина и намаляване на влажността, дръжте ги далеч от течение. Отоплението и вентилационните отвори, отворените прозорци, нагревателите и камините причиняват големи колебания, които могат да попречат на пъпкуването. Движението на свеж, хладен въздух е от полза, но студените струи или изсушаващата топлина са пречки.

Предложете най-добрата светлина за започване на разпъпване

Тези тропически растения изискват много ярка, непряка светлина, за да процъфтяват. Близо до светъл прозорец е добро място. Недостатъчната светлина не поддържа енергията, необходима за цъфтежа. Твърде много пряка слънчева светлина, особено следобедните лъчи, пък може да изгори стъблата и пъпките, пречейки им да се задържат.

Балансирайте водните нужди

Колебанията на водата са основна причина за загуба на жизнеспособни пъпки. В природата епифитите абсорбират много дъжд и влага от въздуха и корените им не седят за продължителни периоди във влажни почви. Коледните кактуси са истински кактуси, но не толкова странни, колкото типовете, обитаващи пустинята. Те се възползват от влагата в умерени количества.

Поливайте обилно, когато почвата се чувства суха на 2 сантиметра под повърхността. Честотата обикновено е веднъж на седмица или две, в зависимост от средата на отглеждане. По-добре да имате по-суха почва, отколкото да преполивате. Добре дрениращата смес за саксии е най-добра; може да изисква поливане по-редовно от тези, които задържат влага.

Преполиването уврежда корените и води до невъзможността им да поемат вода и хранителни вещества, необходими за цъфтежа. Недостатъчното поливане кара растението да влезе в режим на съхранение, насочвайки влагата към корените и листата, вместо към поддържащите пъпки. Стресът може да причини окапване на пъпките.

Някои производители препоръчват леко намаляване на поливането от август до септември, когато пъпките започнат да се образуват. Намаляването води до силни стъбла и започване на пъпки. Възобновете редовните сесии, когато пъпките набъбнат (и не позволявайте почвата да изсъхне).

Не прекалявайте с торенето

В дивата природа кактусите получават азот чрез дъждовни капки и други хранителни вещества от разлагащ се растителен материал по дърветата. Стайните растения получават тласък от балансирани, нискокачествени, разредени формули. Претоварването с азот обаче насърчава растежа на листата, но потиска развитието на пъпките, което води до по-слаб цъфтеж. Спрете торенето на коледни кактуси през септември или октомври, за да насърчите напъпването и здравите стъбла.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Дом


Реклама

Когато ти се даде възможност да бъдеш прав или добър, избери да бъдеш добър.

"Чудо"

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама