Грешки, които намаляват живота на домакинските ви уреди


Грешки, които намаляват живота на домакинските ви уреди
Снимка: iStock

Правилното използване на домакински уреди не е ракетна наука. Обикновено четем ръководството, преди да използваме устройството за първи път. Но като цяло сме склонни да използваме домакинските си уреди без много да мислим. А това може да доведе до тяхната повреда. 

Не източваме водата от ютията след всяка употреба

Ако се грижите за ютията си правилно, можете значително да удължите живота ѝ. Просто трябва да следвате няколко прости правила. Първо, препоръчително е да използвате филтрирана вода — това ще спре натрупването на варовик. Второ, и това е нещо, което повечето от нас не правят, добра идея е да изпразвате ютията след всяка употреба. По този начин ще предотвратите образуването на ръжда вътре.

Не премахваме котления камък в нашата кафе машина

Кафе машината, както всяка друга кухненска джаджа, също се нуждае от постоянна поддръжка. Независимо от марката и модела, това устройство изисква почистване на всеки няколко месеца. Необходимо е да се премахне котления камък и да се отстранят остатъците от масло и кафе. Това е още по-важно в райони с твърда вода.

Ако не я почиствате редовно, вашата машина може да се повреди и дори може да повлияе на вкуса на вашето кафе. Почистването може да се извърши с помощта на един от тези агенти по ваш избор: лимонена киселина, оцет или търговски продукт за отстраняване на котлен камък. Важно е обаче да запомните, че оцетът и лимонената киселина трябва да се разреждат с вода.

Вижте още: 5 тенденции в дизайна на дома за 2025

Отваряме вратата, докато микровълновата работи

Въпреки факта, че повечето микровълнови печки имат бутон за изключване, много от нас никога не го използват. Вместо това просто отваряме вратата, докато микровълновата все още работи, и това може да причини повреда на вашето устройство. Когато правим това, ние прекъсваме захранващата верига и пречим на правилната работа на цялата система.

Не мием блендера веднага след употреба

Ако имате кухненски робот, сокоизстисквачка или ръчен блендер, тогава знаете колко трудно може да бъде почистването им. Лоша идея обаче е да не миете тези устройства веднага след като ги използвате, защото частиците храна могат да заседнат на труднодостъпни места.

С течение на времето това може да повреди механизмите на блендера и да затъпи остриетата, а уредът да се превърне в развъдник на бактерии. След като приключите с пасирането, просто накиснете купата в топла вода. Можете също така да използвате стара четка за зъби, за да почистите труднодостъпните места.

Тресем тостера, за да премахнем трохите

След всяка употреба вътре в тостера неизбежно се натрупват трохи. И излишъкът им не само влияе върху ефективността на устройството, но може да доведе и до пожар. Затова трябва да изключвате тостера от контакта и да отстранявате трохите всеки път, когато използвате тостера. И в същото време не забравяйте да издърпате тавата, където се натрупват най-много трохи.

Много от нас обаче просто обръщат устройството с главата надолу и започват да го разклащат силно. И това е грешка. Този подход само ще влоши нещата, защото трохите могат да се забият в нагревателните елементи.

Най-добре е да почистите тостера на 2 етапа: оставете го да изстине, внимателно го обърнете, разклатете го леко, за да изпадне основната част от трохите, след което вземете четка за сладкиши или четка за рисуване и изчеткайте останалите трохи от вътре.

Вижте още: Мразите гладенето? Опитайте тези съвети, за да запазите дрехите си без гънки

Слагаме гореща храна в хладилника

Със сигурност на никой не би му хрумнало да сложи прясно приготвена манджа в хладилника, но има много от нас, които слагат там ястия, които още не са изстинали напълно. Това води до повишаване на температурата вътре в хладилника и следователно изисква повече енергия и електричество, за да изпълнява функциите си. Така сметките ни за ток се увеличават. Освен това горещата храна може да повиши температурата в хладилника, което може да повлияе на други храни, които вече са там.

Пускаме съдомиялната наполовина пълна

В съдомиялна машина сапунът почиства всичко вътре. Сапунът може да бъде много вреден за съдовете и когато вашата съдомиялна е само наполовина пълна, сапунът ще се насочи към самите съдове, а не само към остатъците от храна. Пускането на частично пълна съдомиялна машина също е лошо от гледна точка на околната среда, тъй като съдомиялната машина консумира същото количество вода и енергия, независимо от броя на съдовете вътре. Така че винаги е добра идея да запълните всяко свободно място във вашата съдомиялна машина.

Не почистваме филтъра на сешоара

Всеки сешоар има филтърен отвор, който предпазва косата от нагревателния елемент вътре и блокира навлизането на прах в устройството. Когато вентилационният отвор се блокира, въздухът няма да може да тече, което ще доведе до прегряване на вашия сешоар.

Доста лесно е да почистите сешоар. Уверете се, че е изключен и извадете филтъра от задния вентилационен отвор. Изплакнете го под вода, за да отстраните всички замърсявания и се уверете, че е напълно сух, преди да го поставите обратно. В зависимост от това колко често сушите косата си, почиствайте филтъра между веднъж седмично и на всеки 3 седмици.

 

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Дом


Реклама

Разбрах, че когато имаш истински интерес към живота и любопитен живот, сънят не е най-важното нещо.

Марта Стюарт

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама