Ето защо коледничето става лилаво


Ето защо коледничето става лилаво
Снимка: iStock

Коледничето (коледен кактус) е обичано заради красивите си цветове, които се появяват около зимните празници. То е предпочитано стайно растение, тъй като не изисква много поддръжка през по-голяма част от годината. Но коледниче, което става лилаво, е повод за тревога.

Сегментираните му стъбла могат да станат лилави, когато растението е под стрес. Оцветяването в лилаво, червено или розово е често срещан отговор на стресови фактори в много растения, които освобождават пигментирани антоцианини, за да се справят с водата, температурата или други проблеми.

Ето 5 причини това да се случва:

Проблеми с наторяването

Ако не сте наторявали или презасаждали своето коледниче отдавна, липсата на вещества като магнезий, фосфор или азот може да е причина растението да стане лилаво.

Ако не сте торили от известно време и се сблъсквате с този проблем през пролетта или лятото, нахранете растението с балансиран тор за стайни растения, разреден наполовина. Ако е есен или зима, отложете торенето, което може да повлияе на способността на растението да цъфти през този период.

Твърде много светлина

Често срещана причина растения като коледните кактуси да придобият червен или лилав оттенък е твърде много пряка слънчева светлина. Те са епифити, които естествено растат под короната в тропическите гори на Бразилия.

Те виреят най-добре при ярка, индиректна или пъстра светлина, а не при пряка слънчева светлина. Растението освобождава тези лилави антоцианини, за да защити стъблата си от тази силна UV светлина.

Помислете за светлинните условия на вашето растение. Ако коледниче на закрито получава пряка слънчева светлина, преместете го по-далеч от източника на светлина на място, което получава само непряка светлина. Можете също така да поставите прозрачна завеса, за да филтрирате силната светлина от прозорец с южно или западно изложение.

Вижте още: 5 стайни растения, които (вероятно) не можете да убиете

Проблеми с корените

Коледничето може да живее повече от 100 години, ако се грижите за него правилно. Ако сте го получи от приятел, може да не е било пресаждано наскоро. Почвата може да е изтощена или растението може да е толкова привързано към корените, че да не може да приема хранителни вещества.

Коледен кактус, който наскоро е претърпял увреждане на корените поради пресаждане, гниене на корените или увреждане от вредители, също може да има затруднения с приемането на хранителни вещества, дори от прясна, висококачествена смес за саксии.

Проблеми с температурата

Коледничето предпочита същите температури, както хората - около 21 - 26 градуса. Резките промени над или под тези температури може да причини стрес на растението, водейки до този лилав цвят. За да избегнете това, най-добре дръжте коледния кактус на място, където можете да поддържате постоянна температура от 21 градуса. Преместете го от места, където става течение, като прозорци и врати, а също така не трябва да е под климатик.

Вижте още: 4 трика как да отгледате красива и цъфтяща гардения

Преполиване или недостатъчно поливане

Прекалено малко или прекалено много вода може да стресира вашето растение и то да стане лилаво. 

Въпреки че коледният кактус има сочни стъбла, той всъщност е влаголюбиво растение в джунглата, което получава чести валежи, така че условията на суша ще го изложат на стрес. По същия начин прекалено влажната, слабо дренирана почва пречи на корените да поемат хранителни вещества.

Проверете почвата на вашето растение - ако е прекалено суха, дълбоко го напоете. Ако път поливате прекалено често, оставете почвата напълно да изсъхне, преди отново да полеете. Помислете да преместите растението в добре дренирана саксия с много перлит или едър пясък за дренаж.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Дом


Реклама

Няма нищо благородно в това да бъдеш по-високо от другия. Истинско благородство има тогава, когато човек застава над предишното си Аз.

Ърнест Хемингуей

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама